Hoppa till innehåll

Peter vann Cobraprylarna

Tävlingen som gick ut på att ni skulle hitta antalet Anna Nordqvist-birdies under andra ronden lockade många. Fyra personer hittade det rätta antalet, som till sist blev inte mindre än sju stycken. Bland dessa sju har vi nu förättat en lottdragning som vanns av Peter Nilsson i Göteborg. Mejla oss din adress, Peter, så kommer &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/141-5/">Continued</a>

Svensk Golf

Tävlingen som gick ut på att ni skulle hitta antalet Anna Nordqvist-birdies under andra ronden lockade många.

Fyra personer hittade det rätta antalet, som till sist blev inte mindre än sju stycken.

Bland dessa sju har vi nu förättat en lottdragning som vanns av Peter Nilsson i Göteborg. Mejla oss din adress, Peter, så kommer prylarna.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Inomhusguiden – golf året runt

Här hittar du alla inomhusanläggningar där du kan spela golf under vintern.

Svensk Golf

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Han blir ny förbundskapten

Ola Lindgren tar över efter Katarina Vangdal.

Svensk Golf

Debatten om greenfeemedlemskapens framtid tar ny fart

Diskussionen om förbundets idé att införa maxtak för Golf-ID intensifieras. Sveriges största golfklubb ser inte maxtak som lösningen och menar att unga golfspelare kommer sluta spela om idén blir verklighet.