Att komma hela vägen fram till green och NÄSTAN vara i mål, bara för att kasta bort allt med en neslig DUFFCHIP.. Hur retsamt är inte det?
Många problem i spelet kommer faktiskt av vad vi FÖRSÖKER GÖRA. Vi vill hjälpa bollen upp i luften, och blir därför kvar för mycket på den bakre foten. Nu blir klubbans lägsta punkt faktiskt bakom bollen istället för rakt under eller lite framför. En annan myt som många lider av är att bollen skall vara långt BAK när du chippar. Det är inte sant!
Följ mitt tips och flytta FRAM bollen, samt luta ryggraden mot målet. Nu kan du bara svänga magen med hängande armar och duffchip skall vara ett minne blott:-) Du kan också träna på att stå helt på din främre fot, med den bakre i luften, så blir du centrerad i balans..