Hoppa till innehåll

Hyfsad timing

Tja, vad säger ni? Ska vi inte ta upp en liten spontanapplåd för Golfskolan-Viktor som så träffsäkert bollade upp en film om Tommy Twogloves i Golfskolanbloggen förra veckan. Nu står den 37-årige jänkaren där med en seger på PGA Tour i bagaget. Sistanian på Sea Island var av det svettigare slaget i går och hade … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/136-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Tja, vad säger ni?

Ska vi inte ta upp en liten spontanapplåd för Golfskolan-Viktor som så träffsäkert bollade upp en film om Tommy Twogloves i Golfskolanbloggen förra veckan.

Nu står den 37-årige jänkaren där med en seger på PGA Tour i bagaget.

Sistanian på Sea Island var av det svettigare slaget i går och hade han bara varit lite modigare med sistaputten (fullt begripligt att han inte var det, dock) så hade han kunna bli en av de odödliga 59-spelarna.

Nu lär han vara hyfsat nöjd ändå, efter att ha säkrat kortet ett par säsonger och slickat i sig 700 000 dollar i prispengar.

Så nu kan ni ju börja analysera hans sving på riktigt, inne hos Viktor & gänget.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.