
Foto: Getty Images
Om jag säger Matt Dobyns ringer det troligen inte någon klocka hos 99,9 procent av läsekretsen. Men han går under denna vecka i spetsen för de 20 klubbpros som varje år spelar till sig en plats i PGA Championship.
Till vardags är Dobyns head pro på Fresh Meadow Country Club i Lake Success, New York. Det ligger ute på Long Island, om ni undrar. Under juni månad säkrade han sin plats i PGA Championship genom att segra i PGA-medlemmarnas nationella mästerskap. En tävling som han först tänkte dra sig ur eftersom det var lite körigt på jobbet. Och nu står Dobyns här på Kiawah Island och försöker förklara hur det känns att pegga upp i en major.
– Jag har egentligen inga högre förväntningar på mig själv. Jag har inget mål. Jag vet inte hur många mentala coacher som skulle tycka att det är en bra eller dålig grej. Det handlar mest om upplevelsen att vara här och att kunna dela den med folk som jag bryr mig om, konstaterar han.
Matt erkänner att han betraktar mycket av det som händer runt honom storögt under majorveckan. Vänliga ryggdunkar från Phil Mickelson och gardet har varvats med ögonblick där han känt sig mer eller mindre bortkommen. Som när han fick ut sin courtesy car.
– Det är svårt att veta hur man startar den för en kille som inte kör Mercedes, kan man säga.
Under de två första varven kommer han att få spela med Europas Ryder Cup-kapten Jose Maria Olazabal.
– Jag får försöka borta av min spanska. Jag pluggade det under två år i college, så kanske kan jag prata lite med honom.
Matt Dobyns skiljer sig rejält från det övriga fältet på en punkt. Han spelar alla längre klubbor från höger, samtidigt som han puttar från vänster.
– Jag kände att jag behövde göra en drastisk förändring kring puttningen, och då fanns det inga magputters. Inte tillgängliga för oss i alla fall. Jag greppade då en vänsterputter och plötsligt började mitt stroke kännas bra igen.