Hoppa till innehåll

En fråga om speltempo

Johan Melander postar en kommentar under dagens f&ouml;rsta blogginl&auml;gg. Han undrar: Vad anser t&auml;vlingsbloggen, och alla andra, om speltempot?? Tigers boll avverkade ig&aring;r de &aring;tta f&ouml;rsta h&aring;len p&aring; drygt tv&aring; timmar. Trots v&auml;dret tycker jag att det &auml;r v&auml;ldigt l&aring;ngsamt. Vad tycker ni??&nbsp; Det gick ohyggligt l&aring;ngsamt ig&aring;r. Tigers boll klockade in p&aring; strax under &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1266-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Johan Melander postar en kommentar under dagens första blogginlägg. Han undrar:

Vad anser tävlingsbloggen, och alla andra, om speltempot?? Tigers boll avverkade igår de åtta första hålen på drygt två timmar. Trots vädret tycker jag att det är väldigt långsamt. Vad tycker ni?? 

Det gick ohyggligt långsamt igår. Tigers boll klockade in på strax under sex timmar (!) om jag kommer ihåg rätt. En stor del av förklaringen finns givetvis i vinden. När den blåser in med hård och oregelbunden styrka kommer många att avbryta rutiner och backa inför slag. Det tar även längre tid på greenerna då förberedelserna inför vissa puttar dras ut i oändlighet. Den knastertorrt självklara förklaringen är att spelarna är hårdhudade yrkesmän och försöker ta den tid som krävs för att de ska kunna göra sitt jobb så bra som möjligt.

Sedan är det givetvis en större och viktigare diskussion sett till vad deras långa rondtider innebär för golfen i stort.

Tiger behandlade detta på sin presskonferens igår.

– Det är tufft eftersom förhållandena redan tär på dig – vilket sedan späds på ännu mer av speltempot.

Han pekade också på att banan i viss mån bidrar till att göra tempot ännu söligare.

– På en Pete Dye-bana finns det ingenstans att ta vägen. Du kan inte missa här, och om du spelar dåligt kommer det att dra ner tempot. Det är inte så svårt att göra dubblar och tripplar här, eller högre. Vi hade en del sådant i vår grupp, och jag är ganska säker på att vi inte var ensamma om detta problem. 

  

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Långsamma spelet fick Nordqvist att tappa rytmen

RIO DE JANEIRO. En förstarond på 5,5 timme. Det fick Anna Nordqvist att tappa rytmen i OS-debuten. – Jag har svårt med tålamodet när det går långsamt, säger svenskan efter att ha startat på par.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

En rond med Stefano Catenacci

Han älskar golf men bryr sig inte om siffrorna i scorekortet. Stefano Catenacci jagar hellre den perfekta svingen. Lördagen den 19 juni är han dock upptagen av något helt annat. Då står den erfarna kocken inför sitt livs mål - kronprinsessan Victorias och Daniel Westlings bröllopsmiddag.

Tobias Bergman

En rond med Stefano Catenacci

Han älskar golf men bryr sig inte om siffrorna i scorekortet. Stefano Catenacci jagar hellre den perfekta svingen. Lördagen den 19 juni är han dock upptagen av något helt annat. Då står den erfarna kocken inför sitt livs mål - kronprinsessan Victorias och Daniel Westlings bröllopsmiddag.

Tobias Bergman