Hoppa till innehåll

Coacherna på utbildning i USA

Svensk Golf

Bild 1132508
Från vänster: Carl Magnusson, Rickard Lindberg, Andrew Rice, Lars Vangdal, Jonnie Ericsson, Ola Lindgren

SWGT:s pojk-, herr- och proffscoacher genomförde i oktober en utbildningsresa till USA. Syftet med resan var att inhämta ny information, stämma av vår svingtekniska plattform med ledande tränare samt att coacherna skulle få tid att diskutera och prata sig samma inom såväl teknik som coachning och organisation.

Information som samlas in på resan kommer under nästa år att spridas i olika forum.

Första besöket var hos James Leitz i New Orleans. James är pionjär inom att använda tekniska hjälpmedel och att tillverka egna hjälpmedel för att förbättra pedagogiken. Vi fick en genomgång av GEARS, som är ett lättarbetat 3-d system, ursprungligen designat för filmindustrin. Vidare fick vi ta del av James pedagogik och preferenser.

Här finns en intervju med James Leitz.

Andra besöket var hos Andrew Rice på Hilton Head i South Carolina. Andrew har grävt djupt i ämnet wedgar och hade en mycket tydlig förklaringsmodell till hur  man gör det så enkelt som möjligt. Som alla verkligen bra tränare lade han naturligtvis till: ”But if you hit them great with what you have, stick to it!”.

Här finns en intervju med Andrew Rice.

/Ola Lindgren, coach SwGT

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.