
Okej.
Sista dagen har kickat igång för en stund sedan. Sakta men säkert strömmar publiken till, vilket gör trafiken till en mardröm på (en-väg-in-en-väg-ut) Kiawah Island. Det är mycket lite vind i luften och hittills lever hoppet om att tävlingen ska baxas i mål innan sjutiden ikväll.
Mannen på bilden ovan, där han är fångad i en underbar (hej, det funkade för Nicklaus…) position från gårdagen, har öppnat fint och knipit en birdie på elvan för att gå till fem under och vara ett slag bakom ledningen. Vad betyder det? Att vi har skönt en laddad söndag att se fram mot där det hela fortfarande är vidöppet. Elva spelare är just nu inom fyra slag från ledningen. Två av dessa är Swedes, sedan Hanson skyfflat i en birdie på 16.
En del puttrande här och mer snabba puckar på http://www.twitter.com/ericfranzen är vad som utlovas under dagen.
Nu kör vi!
P.S. Viasat Golf meddelar att de pumpar avslutningen av tredje varvet mellan 14 till 17 svensk tid. I fall ni missat detta, alltså.