Hoppa till innehåll

Två ner med tre att gå

Det har blivit lite stiltje i det här. Ledarinnan Artis radar upp stabila par, Hedwall likaså och med tre hål kvar att spela är det nu så att svenskan behöver plocka in två slag på de tre sista hålen. För att hon ska kunna göra det så behövs det troligen birdies, för inget av de … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/125-5/">Continued</a>

Svensk Golf

Det har blivit lite stiltje i det här.

Ledarinnan Artis radar upp stabila par, Hedwall likaså och med tre hål kvar att spela är det nu så att svenskan behöver plocka in två slag på de tre sista hålen.

För att hon ska kunna göra det så behövs det troligen birdies, för inget av de tre sista är något riktigt bogeyhål. Men vad vet man – nerver har ställt till det för mer erfarna spelare än Rebecca Artis.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.