Hamburg Golf Club, Hamburg, Tyskland
European Young Masters är som EM för spelare upp till 16 år. Varje land får skicka två killar och två tjejer och tävlingsformen är 54 hål slagspel.
Sverige representeras i år av:
Beatrice Wallin, Hills GCC
Christine Danielsson, Linköpings GK
Albin Bergström, Ljunghusens GK
Marcus Svensson, Halmstad GK
Coach: Fredrik Wetterstrand
Efter två varma inspelsdagar är nu tävlingen igång. Banan kräver precision från tee och förmåga att kunna hantera närspel från både motgräs och saftig ruff.

Den som inte har koll på bollstarten och bara kan skruva bollen åt ett håll får leta boll här
I skrivande stund ligger vi 2:a i lagtävlingen. På grund av ett långt åskavbrott har inte alla spelat klart, men det verkar troligt att vi behåller den placeringen inför rond 2.

På följande live-scoring kan du följa fortsättningen.
Som vanligt inträffar saker utanför ens kontroll. Marcus har tidig start och har blivit lovat tidig frukost på hotellet. Den personal som jobbar på morgonen är dock inte lika tillmötesgående och vägrar lösa det. ”Aja”, tänker Marcus, ”jag tar en tidigare shuttle till banan och äter frukost där istället”. Men shuttlen kommer inte trots att de lovat att den första ska gå kl. 6.00. Han fixar istället skjuts med en funktionär. Dock är restaurangen på klubben inte heller öppen. ”Aja, bara att påbörja uppvärmningen istället. Frukost löser sig nog.” Och det löste sig till slut. Marcus gick ut och sköt tre under par och är delad tvåa i tävlingen.
Lärdomar:
– Lägg fokus på det du kan påverka
– Det kommer att hända att du inte kan följa dina morgonrutiner fullt ut. Var beredd på det.
– Ta marginal när det gäller tid.
För Albin och Bea är detta i princip första tävlingen utomlands. Det innebär en hel del nytt. Inte minst att prata engelska, vilket kan vara lite nervöst och obekvämt. Vad heter ospelbar boll? Vågar jag tillkalla domare? Hur mycket ska jag prata med medtävlarna?
Dagens citat: ”Det var ju jag som var den trevligaste i min boll” (Bea, som svar på frågan om hur det gått att prata med medtävlarna under rundan).
Dagens höjdpunkt: Killarnas seger över tjejerna i putt-curling

/ Fredrik Wetterstrand, coach SwGT