Hoppa till innehåll

Bridge over troubled water

Om Bloggen hade varit det minsta musikaliskt bevandrad hade man kanske kunnat tänka sig hur Simon & Garfunkels låt hade kunnat appliceras på Medinah No 3 i ett lite bredare perspektiv. Nu nöjer jag mig med att konstatera att jag i alla fall har täckning för bild och rubrik. För den bro ni ser leder över … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1236-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Om Bloggen hade varit det minsta musikaliskt bevandrad hade man kanske kunnat tänka sig hur Simon & Garfunkels låt hade kunnat appliceras på Medinah No 3 i ett lite bredare perspektiv.

Nu nöjer jag mig med att konstatera att jag i alla fall har täckning för bild och rubrik.

För den bro ni ser leder över ett vattendrag som i allra högsta grad kommer att spela en central roll i årets Ryder Cup. Tre av de fyra par 3-hålen spelas nämligen över detta och det finns förstås inga alternativa vägar.

Nu tror jag visserligen inte Matt Kuchar skakar i sina skor över en forcerad carry på 170 eller 200 meter, men det gäller att vara precis och bara ta exakt så mycket klubbar slaget kräver, då greenerna är relativt grunda. 

Nu hoppas jag att jag har överlevt denna utflykt i musikens dunkla värld, utan att ha gjort bort mig för mycket.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.