Hoppa till innehåll

Dag 2 på TJG World Cup 2013

Ny övning på kvällsfysen Toyotas bilmuseum Vi har hunnit med en hel del under dagen. Alltifr&aring;n kultur i form av Toyotas Bilmuseum och ett bes&ouml;k p&aring; stadens st&ouml;rsta k&ouml;pcentrum till 9 h&aring;ls inspel och tr&auml;ning p&aring; banan samt ett avslutande fyspass med tillh&ouml;rande pingismatch. Kapten KG har under kv&auml;llen &auml;ven jagat staden runt efter mygg/knott &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/121-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Ny övning på kvällsfysen

Toyotas bilmuseum

Vi har hunnit med en hel del under dagen. Alltifrån kultur i form av Toyotas Bilmuseum och ett besök på stadens största köpcentrum till 9 håls inspel och träning på banan samt ett avslutande fyspass med tillhörande pingismatch.

Kapten KG har under kvällen även jagat staden runt efter mygg/knott spray vilket verkligen behövs då spelare och ledare hade ordentligt köttiga bett längst benen efter dagens spel.

Banan är i utmärkt kondition och den verkar tåla stora mängder regn.

Imorgon är det avfärd rån hotellet klockan 05.30 för en Pro(am)/am.Det är ett utmärkt tillfälle att träna på att umgås med sponsorer och för spelarna att förstå att utan dessa personer så skulle inte denna och många andra tävlingr finnas. Så vi skall representera Sverige på bästa tänkbara sätt.

 

Jonnie Eriksson, coach SwGT pojkar.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen