Hoppa till innehåll

Att lära OCH prestera

Hur ser tävlingsförberedelserna ut när driving rangen ser ut så här?

Svensk Golf

Bild 1131669
Tre glada tjejer är taggade för att lära OCH prestera.

Bild 1131670Hur ser tävlingsförberedelserna ut när driving rangen ser ut så här?

Bild 1131671
Det är inte modevisning av skor. Det är tre tjejer som ska spela golftävling i två dagar.

Tävling: Irish Girls U18 Open Stroke Play Championship

Spelare:
Sarah Nilsson, Sölvesborg GK
Sara Kjellker, Ljunghusen GK
Frida Kinhult, Skaftö GK
Coach: Fredrik Wetterstrand

Det drar ihop sig till tävling för flicklandslagets framtidstjejer. För Sara Kjellker är det årets första tävling, förutom en landskamp mot Spanien i februari. Sarah och Frida har spelat Spanska Öppna i februari. Den tävlingen spelade de utanför landslagets regi, vilket är smart om man vill ha internationell erfarenhet trots att man inte blir uttagen genom landslaget.

Även till den här tävlingen, Irish Open, har flera svenska tjejer anmält sig på egen hand. Bland annat Marina Hedlund från Leksands GK, som tog en topplacering här förra året. De övriga svenska tjejerna som vi hoppas på är Sally Fridström, Åkagårdens GK, Louise Henningsson, Gränna GK, Ella Strömfeldt, Ågesta GK och Emma Adolfsson, Österhaninge GK.

Tävlingsformen är 54 hål slagspel med cut efter 36 hål.

Vi laddar upp med två dagars inspel och träning. Var och en förbereder sig på sitt eget sätt. Det är viktigt att börja fundera över hur man agerar bäst för att både prestera och maximera inlärningen av de tävlingar man spelar. Därför pratar vi mycket om ”före, under och efter”. Vad kan du göra inför tävlingen för att maximera dina möjligheter att prestera? Vad ska du lägga fokus på under tävlingen, t ex processmål? Vad gör du efter tävlingen för att dra så många lärdomar som möjligt innan du går vidare mot nästa mål?

Syftet med tävlingen är framförallt att få internationell erfarenhet. Tävlingen är en del av den ”utbildning” som behövs för att ta nästa steg. På det sättet kan man säga att den som lärt sig mest är den stora vinnaren. Om man lär sig något, oavsett om det går bra eller dåligt, vet man att karriären går åt rätt håll.

Samtidigt går golf ut på att prestera resultat. Swedish Golf Teams mål är att vinna på alla nivåer. Därför är det givetvis prestation vi vill utbilda spelarna i. För att lära sig så mycket som möjligt om det är det förstås viktigt att man verkligen går in för att prestera och inte bara deltar för att lära.

Våga satsa hårt, spela för att få ut max av dig själv, sen utvärdera och dra lärdomar.

Vill du också testa att spela tävlingar utomlands? Se länk här

Du är alltid välkommen att höra av dig till någon av oss landslagscoacher om du har frågor om vilka tävlingar som kan vara rätt för just dig. Maila linda.appelblad@golf.se så vidarebefordrar hon dina frågor till den coach som bäst kan hjälpa dig.

Fredrik Wetterstrand
Coach, Flicklandslaget Framtid

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.