Hoppa till innehåll

Cross signar Mr 59

Svenska Cross Sportswear förlorade nyligen sin främsta proffsambassadör, österrikaren Bernd Wiesberger, till FootJoy. Men ersättaren är verkligen ingen dussinlirare. När niofaldige PGA Tour-segraren Stuart Appleby peggar upp i Tampa Bay Championship på torsdag gör han det nämligen dressad i Cross-kläder. – Vi är mycket nöjda och stolta över att ha startat ett samarbete med Stuart … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/116-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Svenska Cross Sportswear förlorade nyligen sin främsta proffsambassadör, österrikaren Bernd Wiesberger, till FootJoy.

Men ersättaren är verkligen ingen dussinlirare.

När niofaldige PGA Tour-segraren Stuart Appleby peggar upp i Tampa Bay Championship på torsdag gör han det nämligen dressad i Cross-kläder.

– Vi är mycket nöjda och stolta över att ha startat ett samarbete med Stuart Appleby. Stuart kommer att bära Cross golfkläder, men kommer också att vara en viktig person i Cross kommunikation, säger Niclas Valfridsson, vd på Cross.

På tal om kommunikationen har Appleby nyligen spelat in den småroliga reklamfilmen som ni ser ovan (del två ser ni här).

Huruvida Cross planerar att utnyttja australiensarens skådistalanger i framtiden återstår att se.

Det behöver väl knappast sägas att Bloggen med flera väntar med spänning.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.