Dubai Marina skyline från rangen på Erirates GC

Rickard Lindberg och Jonnie Eriksson på Emirates GC

Tigern är också på plats, i Dubai kan du komma nära spelarna och spelet
Dubai Dessert Classic
Det är fredagkväll och det återstår två dagars tävlingsspel. Mitt och Rickards jobb på plats är dock över för denna vecka.
I år var det 25-års jubileum för tävlingen och alla tidigare segrare fanns på plats för en liten uppvisningstävling under tidsdagen. Bland annat fanns legendarer som Eamon Darcy, Fred Couples, Colin Montgomerie, Mark O´Mera och Mark James med och spelade. Segrare blev Henrik Stenson, som vanligt!
Det har som alltid varit en lärorik vecka, bland annat har jag sett hur viktigt ett nära och tydligt sammarbete mellan caddie och spelare kan ge väldigt bra resultat. Eftersom caddien finns med hela tiden vilket coacher och tränare inte är så är det av största vikt att caddien är involverad och kan ge feedback och information om vad som händer under ronderna.
En annan reflektion som några av de nya spelarna gör är att det är oerhört stor skillnad i svårighet mellan banorna på Nordea Tour och även Challengetour jämfört med Europatouren. De är längre, har mycket tjockare rutt, ofta hårdare och snabbare greener. Detta gör att längd och precisionskraven på drivern ökar markant samt att det även ställer nya krav på att klara av olika typer av närspelslag. Trots banans svårigheter så gick cutten denna vecka på -2.
En av våra bästa spelare genom tiderna sade vid lunchbordet att hans erfarenhet var att alla med ett fåtal undantag i världseliten slår bollen väldigt långt. Slår du inte bollen långt måste du ”överkompensera” och vara markant bättre än alla andra på ett annat område för att ha en chans. Luke Donald och Zach Johnson på puttning till exempel. Så juniorer, ut och bomba så kan ni lära er att slå rakt senare
Vi hoppas på en rolig svensk helg med Stenson, Carlsson, Karlsson, och Broberg med bra chanser på toppplaceringar.
/ Jonnie Eriksson, Coach SwGT pojkar