Hoppa till innehåll

Så går det till på tävling: onsdag

Gym Polisen Pierre Pierre övervakar att Hansson gör rätt Onsdag, dagen innan första tävlingsvarvet. Dagen började med 30 min med Pierre, uppvärmning, aktiv rörlighet samt att han kollar igenom kroppen. Efter det så var det frukost med upplägg för dagen. Sen var det 45 min uppvärmning på rangen, gick igenom klubborna som vanligt, samma rutiner … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/114-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Gym Polisen Pierre

Pierre övervakar att Hansson gör rätt

Onsdag, dagen innan första tävlingsvarvet. Dagen började med 30 min med Pierre, uppvärmning, aktiv rörlighet samt att han kollar igenom kroppen. Efter det så var det frukost med upplägg för dagen.

Sen var det 45 min uppvärmning på rangen, gick igenom klubborna som vanligt, samma rutiner försöker vi hålla oss till.

9 hål, hål 1-9, inspelet var idag tillsamnas med Peter Hansson. Idag blev det mera att komma in i scorningen, de spelade en match över nio hål som Alex vann med 2/1. Under rondan var det jippo tävling för caddies på hål 9, ett korthål. De som gjorde hole in one skulle få en ny Cadillac. Tror inte ens nån har träffat green än.

Efter en snabblunch blev det träning, träningen bestod av följande:

45 min puttning, stämde av tekniken i 15 min (grunderna), 15 min längdkänsla och 15 min puttest, ett test som jag har gjort som Alex ska köra minst 1 gång per vecka.

1 timme rangeträning, som bestod av teknik i 20 min, olika typer av vindslag 10 min samt att vi spelade banan på rangen med full koncentration och de slag som Alex slog bra skulle han ta åt sig med en trigger, så det är plus på bra slag kontot.

45 min närspelsträning, chipp, pitch och bunker, olika lägen till olika mål, ren målträning.

Dagen avslutades med 30 min behandling av Pierre för Alex.

Imorgon börjar det, nu hoppas jag ni har fått en inblick i förberdelserna i en tävlingsvecka.

Night and over

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.