Hoppa till innehåll

Koll på veckorna i sydväst

Svensk Golf

Bild 1132660

Ljunghusen är en av de klubbar som fortfarande satsar på en trevlig pappersversion av sin klubbtidning och det är alltid lika kul att kasta ett öga i Ljungentelegrafen när den ramlar in på redaktionen.

Dessutom producerar också klubben en årlig almanacka med ett antal finstämda bilder från banan och dess omgivningar och på den intilliggande månadsvyn finns klubbens alla aktiviteter inprickade. Att döma av att den också innehåller ett antal sponsorloggor så får man också känslan av att det kan vara det som finansierar kalaset.

Ett kul inslag för fler golfklubbar att ta efter?

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

”I framtiden tror jag att varje driving range är digitaliserad”

Svenska Toptracer Range växer så det knakar och har 40 anläggningar bara i Sverige.

Henrik Lenngren

Bra år för golfbutiker och golfshoppar – försäljningen ökar kraftigt

Siffror från handeln visar att återförsäljning går över förväntan 2024.

Tommy Jeppsson

Fem spännande frågor från Åbergs presskonferens på Augusta

Ost, keps-shoppande och Masters-minnen avhandlas när Åberg äntrar intervjurummet.