
Bloggen tog sig en liten Skånesväng under torsdagen och hamnade på trivsamma Bokskogen.
Bilden ni ser är från klubbens klassiska tionde hål, men i ärlighetens namn gör den inte klubben rättvisa en gråtrist februaritorsdag.
För det finns få golfklubbar i Sverige där myskänslan är så pass påtaglig som här. Man passerar först genom den täta, trolska bokskogen och när man kommer ut på andra sidan hamnar man mitt i ett oerhört charmigt och gemytligt klubbhusområde där man egentligen bara skulle vilja hänga hela dagen.
Dessutom är det nog få platser man käkar så pass bra på som på Maderiet, som serverade lysande lammfrikadeller. Så eftersom Bloggen hittills bara har vevat loss på Bokskogens nya bana så får det nog bli den gamla i sommar.
Nåväl – Skånebesöket innehöll en något dystrare syn också.
Svängde nämligen in på nedlagda Sturup Park som naturen nu har börjat ta tillbaka med full kraft. Kändes inget vidare, särskilt inte som det är en rätt vettig golfbana. Men Ljunghusen-Stig hävdar att det ”bara” skulle kosta en halvmiljon att få rätsida på den om man agerar inom kort. Frågan är väl om nån vågar?