Denna vecka befinner sig SwGT flickor/Framtid i Finland för att spela Finnish International Junior Championship (FIJC). Tävlingen spelas på Vierumäki Golf Club. En anläggning som har 3 golfbanor och alla andra sporter du kan tänka dig, lite likt vårt Bosön i Sverige. Tävlingen spelas över 54 hål slagspel i klasserna 14 år och 16 år.
Idag har första dagens spel avklarats, i strålande sol och 30 grader, har varit tufft för tjejerna. Tjejerna i 14 års klassen startade tidigt i morse och det visade sig vara bra, efter 18 hål ligger de 2:a och 3:a på 75 respektive 76 slag.
Tjejerna i 16 års klassen hade det lite tyngre på eftermiddagen men är laddade för imorgon då vi tar nya tag.
Sammanfattningsvis kan vi säga att får vi wedgarna lite närmare flaggan i morgon och några puttar som rullar i hål så har vi ett bra utgångsläge inför fredagens finalvarv.
Vill ni följa spelet i Finland klicka på länken
Spelare flickor 14
Frida Kinhult, Skaftö GK
Beatrice Wallin, Hills GCC
Spelare flickor 16
Sara Kjelker, Ljunghusens GK
Ebba Nilsson, Trummenäs GK
Anna Holmberg, David Nyfjäll och Anton Wärefors har anmält sig till tävlingen själva.
/Johanna Ericsson coach SwGT Flickor/Framtid