
I snöabstinensens tecken bestämde sig Bloggen häromkvällen för att test en ny lösning för att få någfra skidmil i benen.
Så jag slängde helt enkelt på mig pannlampan (fråga inte…) och begav mig till Arninge Golfklubb. Det är nämligen en av golfklubbarna, som i samarbete med lokal skidentusiasm, har lyckats skapa verksamhet på sina ytor på vintern.
Så tack vare några snökanoner och en massa arbetstimmar så finns det nu en 800-meterslinga utlagd på rangen där det går att staka sig runt och att döma av hur det såg ut på parkeringen (och ute i spåret) så är det en galet populär verksamhet. Den trista torsdagskvällen påminde om en högsommarlördag när det gällde antalet bilar.
När jag befann mig där ute på den lilla slingan så påminde jag mig om Falsterbos pro David Leets kommentar under hans klubbs 100-årsjubileumsfest 2009. Den ägde nämligen rum i ett stort festtält, som slagits upp ute på rangen. Leet tyckte att det var så roligt att se många golfare på en plats de inte brukar vara.
Öh, vadå, svarade bloggen.
”Ja, vi är ju nedanför 150-skylten på rangen. Det är inte så många som brukar ta sig hit…”
Touché!