Hoppa till innehåll

Alla svenskar igång

Sådär. Då har vi hela fältet ute på banan och tre av svenskarna är i gång. Den fjärde, Carl Pettersson, har kommit tillbaka efter en dyster baknia. Av de blågula på banan är det just nu fjolårets skräll Hanson som går bäst med sina ett under par efter 16. Kan han hålla det hela vägen &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1094-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Sådär.

Då har vi hela fältet ute på banan och tre av svenskarna är i gång.

Den fjärde, Carl Pettersson, har kommit tillbaka efter en dyster baknia.

Av de blågula på banan är det just nu fjolårets skräll Hanson som går bäst med sina ett under par efter 16. Kan han hålla det hela vägen in är det en bra insats.

Annars påtagligt att få av förhandsfavoriterna verkar göra bort sig. Woods inledning ser exempelvis väldigt stabil ut och efter tolv hål är han bogeyfri.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

TourTempen – Ingen skräll

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Luriga greenområden stoppar inte svenskorna

Bra starter för Anna Nordqvist och Maja Stark i årets första majortävling – The Chevron Championship.

Roger Andersson, Foto: Christer Höglund

Svenska kanonronder i Abu Dhabi

Alexander namnet för dagen på Yas Links.

Här är de svenska VM-lagen

Under midsommarveckan arrangeras Toyota Junior Golf World Cup för flickor och pojkar. Här är de svenska VM-trupperna.

CM Hellsten

”Jag har alltid haft ett jäkla anamma i mig”

Ett av hennes största mål inför 2018 var att ta sin första tourseger som proffs. Pernilla Lindberg bockade av detta genom att vinna en major. Vi mötte årets golfare på hemmaplan i USA.

Eric Franzén