
Caroline Hedwall puttar på sitt 18:e hål, banans 9:e

Anna Nordqvist tillsammans med brorsan tillika caddie Mattias

KG Nissén och Kent Lindahl kommer inte närmare än så, inte årets bästa coachbana
US-Open 27 – 30 juni, Sebonack Golf Club, New York
Det blev en bra svensk start i årets US-Open där både Caroline Hedwall och Anna Nordqvist gick fyra under par för delad tredjeplats. Förhållandena var bra och rättvisa under hela dagen. Banan spelades kortare än under inspelningsdagarna på grund av att USGA trodde att vädret skulle bli sämre än det blev.
USGA lär inte vara helt nöjda med att 27 spelare gick under par i startfältet med 156 spelare. Vi gissar att det kommer vara en längre bana i morgon.
Just i skrivande stund (23.00) har det dragit in ett kraftigt regn- och åskoväder som egentligen skulle kommit in tidigare. Vi får avvakta och se hur morgondagens väder utvecklar sig.
Hur gick det för övriga svenskor? Caroline Westrup som via kval tog sig in i tävlingen fick också en absolut godkänd start med +2. Pernilla Lindberg och Sophie Gustafson hade det lite tyngre men kämpade på bra på banan. Missade slag kostar och de fick känna på de svårigheter Sebonack kan bjuda på.
Vi ser fram emot tävlingens andra speldag och hoppas och tror på fortsatta svenska framgångar.
Swedish Golf Team genom Katarina Vangdal