Hoppa till innehåll

Nio under par med mersmak

Sophie spelar golf i hamnen Ingen vattenskräck här inte, glad Sophie efter tre poäng Anna laddar för slag mot liten green Norsk seger genom Cecilie Lundgreen European Nations Cup La Sella Golf Resort, Alicante Spanien Till rubriken använder jag Jesses ord precis efter avslutad runda. Jesse som går caddy till Anna Nordqvist sa att det … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1018-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Sophie spelar golf i hamnen

Ingen vattenskräck här inte, glad Sophie efter tre poäng

Anna laddar för slag mot liten green

Norsk seger genom Cecilie Lundgreen

European Nations Cup

La Sella Golf Resort, Alicante Spanien

Till rubriken använder jag Jesses ord precis efter avslutad runda. Jesse som går caddy till Anna Nordqvist sa att det inte är ofta som man efter att ha scorat 63 slag kan säga att det var bud på ännu bättre men så var det. Tjejerna spelade fantastisk golf idag och radade upp birdie efter birdie. Det var lite tuffare väderförhållanden idag då det var kallare och blåsigare. Desto soligare var det på svenskornas himmel. Åtta birdies var inom två meter och med stabil och bra puttning blev det till slut 63 slag och ett slags ledning inför lördagens bästboll.

Jag frågade Sophie vad som var nyckeln till den låga scoren idag?

-Vi spelade båda bra och hade hela tiden var sitt slag in mot green vilket är viktigt i den här spelformen. Med andra ord slog vi bra från tee. Vi hade bra längdkontroll på våra slag och utnyttjade de chanser vi fick. Vi hade bud på några fler birdies och är mycket nöjda över hur vi spelade idag. Vi tog våra chanser i början och kom in bra i spelet. Det är inte så många givna birdiehål på banan så det gäller att utnyttja dessa och sedan hålla bollen i spel på de tuffare hålen. De tuffaste hålen är 7, 8, 11, 13, 14, 16 och 17. Där måste du vara med från tee för att ha slag in mot green och på korthålen kan tuffa pinnplaceringar skapa problem.

Under kvällen åkte hela gänget ner till hamnen för att tävla igen. Här gällde det att träffa en liten flytande ”green” som låg cirka 40 meter ut i vattnet. Om man träffade plattan fick man tre poäng och om man satte bollen i en liten målbur fick man fem poäng. Två chanser var fick tjejerna och den här klassen vanns av norskan Cecilie Lundgreen. Svenskorna sparade sina bästa wedgeslag till i morgon. 

I morgon blir det ledarboll med Spanien och vi hoppas på en bra dag tillsammans med samma fina spel som idag. Spelformen är alltså bästboll. Håll tummarna för de svenska tjejerna!

/ Katarina Vangdal, hedacoach SwGT

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.