Hoppa till innehåll

Tärnström avancerar i USA

Victors scorekort rond 2 &#8221;Med samma fokus och bollstriking, kan det bli riktigt bra imorgon&#8221;, s&aring; skrev Rikard Wendt i g&aring;rdagens rapport. Idag blev det 70 slag, fem b&auml;ttre &auml;n ig&aring;r och i och med det avancerade Victor till en delad 16:e plats. I toppen tappade Nicholas Reach stinget och m&auml;ktade idag bara med 66 &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1003-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Victors scorekort rond 2

”Med samma fokus och bollstriking, kan det bli riktigt bra imorgon”, så skrev Rikard Wendt i gårdagens rapport. Idag blev det 70 slag, fem bättre än igår och i och med det avancerade Victor till en delad 16:e plats.

I toppen tappade Nicholas Reach stinget och mäktade idag bara med 66 slag (-6) mot gårdagens 62 slag. Han leder inför morgondagens avslutande rond med sex slag före Matt NeSmith.

 Länk till ledarboarden.

/ Göran Söderqvist, landslagskoordinator 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Dantorp avancerar i Indien – Fleetwood upp i topp

Jens Dantorp topp 20 efter stark andrarond i DP World India Championship. I täten byter Ryder Cup-hjältarna plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy i ledning efter eaglefest på Augusta

Kan skriva historia under söndagens finalrond.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

“Ville kanske lite för mycket”

Alex Noréns attack mot toppen bromsades in mot slutet av fredagens rond.

Grant och Norén avancerar – endast 20 damer vidare till helgen

”De kunde ha varit schysstare”, säger Alex Norén, imponerad av Linn Grant