Hoppa till innehåll

Yngst någonsin

Den första sedan 2007 och yngst någonsin. Det var stora festligheter när Inbee Park kvalificerat sig för Hall of fame.

Martin Strömberg

Hon har redan haft en fantastisk karriär som bland annat innehåller sju majors och 17 LPGA-segrar. Igår blev 27-åriga Inbee Park invald i damernas Hall of Fame som den förste sedan Se Ri Pak 2007 och den yngsta genom tiderna.

– Det känns väldigt speciellt och jag är glad att jag klarade av att ta mig runt idag efter alla problem den sensate tiden, sa Park efter sin rond på 72 slag (+1).

Efter ronden gratulerades hon av ett helt gäng storspelare som hon haft som förebilder under sin karriär. Annika Sörenstam, Se Ri Pak, Laura Davies, Karrie Webb och Juli Inkster var alla på plats för att gratulera Park, som tog den avgörande 27:e poängen vid CME Group Tour Championship ifjol.

– Jag hade verkligen inte förväntat mig att se alla mina förebilder på plats och det känns otroligt stort. Jag trodde att tiden sedan allt blev klart skulle gå fort men alla skador den här säsongen har gjort att tiden gått långsamt.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Så ser du svenskarna på Torrey Pines – Åberg i utvald grupp

Fem svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling i San Diego. Här är tv-tiderna och starttiderna. Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med Max Homa och återvändande Brooks Koepka.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Horschel tveksam till straff för Koepka

Billy Horschel ger sin syn på hur Brooks Koepka bör behandlas om han skulle återvända till PGA Tour.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Ko närmar sig Sörenstam

Svenskan lär snart passeras i toppen av listan över inspelade prispengar.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.