Hoppa till innehåll

TV: Bunkerkungen slog till igen

PRESIDENTS CUP. Phil Mickelson hade en händelserik dag på banan under andra dagen av Presidents Cup. På sjunde hålet bytte han boll på tee vilket han sedan ångrade då reglerna under Presidents Cup förbjuder detta. Mickelson kom själv på att han kan ha begått ett regelbrott och kontaktade sin kapten som tog upp det med domarna. &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/blogg/tv-bunkerkungen-slog-till-igen/">Continued</a>

Olof Åsgård

PRESIDENTS CUP. Phil Mickelson hade en händelserik dag på banan under andra dagen av Presidents Cup.

På sjunde hålet bytte han boll på tee vilket han sedan ångrade då reglerna under Presidents Cup förbjuder detta. Mickelson kom själv på att han kan ha begått ett regelbrott och kontaktade sin kapten som tog upp det med domarna. De bekräftade att Mickelson gjort fel och Mickelson, som återigen bildade par med Zach Johnson, förlorade hålet och sedan ett till på grund av regelbrottet.

– Jag tänkte sätta en hårdare boll i spel så jag kunde nå greenen på två. Tanken slog mig sen att jag hoppas att det inte är one-ball-rule. Men det var det och det är mitt jobb som spelare att veta det, säger Mickelson till touren. 

Mickelson tog revansch på tolfte hålet där han sänkte ett 125 meter långt bunkerslag för eagle. Firma Johnson och Mickelson delade till slut matchen mot Adam Scott och Jason Day.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem frågetecken inför Ryder Cup 2027

Kapten Donald? Kapten Rose… eller Lowry? Fred i tourvärlden? USA:s plan? Stängd dörr till lag Europa?

Övertag Europa – Åberg krossade världsettan igen

Europa har tagit kommandot i Ryder Cup. Ludvig Åberg och Matt Fitzpatrick krossade världsettan och debutanten.

Så följer du svenskarna under lördagen i The Open

Svenskduon tillsammans för tredje raka dagen. Åberg med Rose.

Lista: Här är alla som är med i The Open

Gotterup, Høigaard, Schmid och Kim sista spelare in i fältet till Royal Portrush.