Hoppa till innehåll

Stenson ritar ny bana vid kusten i Ängelholm

Henrik Stenson har många bollar i luften, men två majors och ett OS på mindre än en månad hindrar inte The Open-vinnaren att sjösätta nya projekt vid sidan av. Nu berättar Stenson om sin delaktighet i Wegeholmsprojektet.

Tommie Gustavsson

British Open-vinnaren Henrik Stenson vilar inte på hanen. Nu går hans företag, Henrik Stenson Golf Design, in i ett nytt golfbaneprojekt som delägare och arkitekt, i Wegeholm Golf & Sport Club i nordvästra Skåne.

Wegeholmsprojektet har varit på tapeten i 15 år men olika överklaganden har försenat projektet.

Nu är dock allt pappersarbete klara och bygget skulle kunna påbörjas redan i morgon. Grundarna bakom projektet har nu valt att, som en nystart för projektet, inleda ett samarbete med Henrik Stenson Golf Design för att rita den nya anläggningen.

– Det skall bli riktigt spännande att skapa en bana från grunden och utgå från de fantastiska markförhållanden som råder i strandskogen i Ängelholm.

– Vi har alla förutsättningar för att skapa en bana med ett formspråk som aldrig tidigare skådats i Skandinavien. Inspirationen hämtar vi från Australiens sandbälte samt från tidiga amerikanska banor där den vilda naturen och topografin fått stor påverkan på banans strategiska utformning, säger Henrik Stenson.

 

Stenson ritar ny bana vid kusten i Ängelholm
Markförhållandena i strandskogen utanför Ängelholm passar bra som grund till en golfbana. //Foto: Peter Larsson

– När vi fick förfrågan om att vara delaktiga här i Ängelholm så blev vi direkt väldigt intresserade i vårt team. Markområdet är något utöver det vanliga och vi har en stark tro att den bana vi kommer att skapa kommer bli av extremt hög kvalité och unik i sitt formspråk i Skandinavien, fortsätter Henrik.

Peter Larsson, tidigare Head of Operations på PGA National, numera Operations Manager på Vasatorp, är en av fyra personer som har drivit Wegeholmsprojektet sedan 2001.

– Henrik och hela hans team är väldigt professionella och lämnar ingenting åt slumpen. De är detaljfokuserade och har tagit fram en unik design för vår golfanläggning som kommer att attrahera alla typer av spelare oavsett om man nyss har börjat sin spännande resa i golfens värld eller om man precis har fått lyfta the Claret Jug. Banan kommer att ha fem tees på varje hål och mäta mellan 4500-6800 meter, säger Peter Larsson.

– Sandjorden, närheten till havet och stan gör detta markområde till den ultimata platsen för en golfbana och en mötesplats för golfare såväl som icke golfare.

Visionen är att skapa en exklusiv och unik golfbana med hög tillgänglighet för medlemmar och partners samtidig som hela anläggningen ska vara en mötesplats för alla året runt. I ursprungskonceptet finns en 18-hålsbana plus en 9-hålare, som skall vara slopebar. Dessutom har man ritat in ett riktigt bra träningsområde med range, grästees och riktiga målgreener.

Klubbhuset kommer att bestå av två byggnader, en med shop, reception, studio, vagnbod, gym, relax och omklädningsrum. Den andra delen innehyser restaurang, bar, lounge, möteslokal och kontorshotell.

 

Stenson ritar ny bana vid kusten i Ängelholm
Här är den ”Masterplan” som Henrik Stenson Golf Design jobbar efter.

– Vi söker fortfarande efter finansiärer för att drömmen skall bli verklighet, men vi tror att många kommer att bli intresserade av att investera i projektet för att bli en del av det nätverk som finns runt en av världens bästa spelare och Sveriges förste majorvinnare, säger Peter Larsson.

Henrik Stensons nystartade designbolag är för övrigt just nu anlitade av Österåkers Golfklubb utanför Stockholm för att göra en stor renovering av deras anläggning. Byggstart i det projektet är planerad till våren 2017.

Stenson ritar ny bana vid kusten i Ängelholm
Satelitbilder över anläggningens läge.

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.