Hoppa till innehåll

Stabil fredag av Engström

Julia Engström spelade stabilt under fredagen i Womens British Open, men ser tyvärr ut att missa cutten.

Jesper Johansson
Stabil fredag av Engström

15-åriga Julia Engström ser ut att ha spelat färdigt i Womens British Open. Supertalangen har gjort sin andra majortävling i karriären och får nu ta nya tag inför årets sista majortävling. 

Under fredagen spelade svenskan otroligt bra golf fram till det 14:e hålet, men lyckades inte hålla ihop spelet i slutet av rundan och gick in fyra över par.

– Jag spelade betydligt bättre i dag på de sista fem hålen, säger hon till svenskgolf.se/wp

Fredagens runda var betydligt bättre av Engström. Med en birdie, en bogey och resten par gjorde hon en fin rond.

– Jag spelade bra och stabilt. Men jag tog inte riktigt vara på alla chanser jag ger mig, men ändå stabilt.

Cutten ser ut att gå vid par eller ett över par, så tävlingen är med största sannolikhet över för svenskan. Men erfarenheter har hon fått av tävlingen.

– Jag spelade med Shanshan feng, som ligger tvåa i tävlingen. Jag tar med mig många lärdomar från hennes spel och hur viktigt det är att vara stabil.

Nu väntar British Girls, som spelas i Wales. Sedan börjar vardagen och skola för 15-åriga Julia Engström.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Rekordpott – och mer tv än någonsin

AIG Women’s Open firar 50 år med höjda prispengar och kraftigt utökad sändningstid.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Monsterrond av Linn Grant – avancerar i Sydkorea

Linn Grant stod för en imponerande insats andra dagen i veckans LPGA-tävling.

Toursvepet – Åberg 21:a i Tour Championship

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Örtengren leder på Hills

Amatören imponerar på hemmaplan.

Roger Andersson