Hoppa till innehåll

Rory McIlroy: ”Jag spelar inte för att sporten ska växa”

Rory McIlroy är en av de världsstjärnor som inte kommer att spela OS-golf i Rio de Janeiro i augusti. Under en presskonferens inför The Open sa han att det var ett enkelt beslut.

Jesper Johansson
Rory McIlroy: ”Jag spelar inte för att sporten ska växa”

Under en presskonferens på tisdagen berättade Jordan Spieth att beslutet att avstå spel i OS var det tuffaste han gjort i livet. Rory McIlroy fick svara på samma fråga – om det var ett svårt beslut – men svaret var ett helt annat.

– Det var inte alls ett lika svårt beslut för mig som det var för honom, sa Rory McIlroy.

Nordirländaren fick också frågan om det han känner något ansvar för sporten, då den kommer att visas för människor som inte spelar golf. Att han är en ambassadör – då han är en världsstjärna.

– Jag började inte spela golf för att sporten ska växa, jag började spela golf för att vinna tävlingar och majors, sa McIlroy och fortsatte:

– När man kommit en bit på vägen får man ett ansvar att göra så att sporten växer. Vilket jag förstår. Men det var inte därför jag började spela golf.

Samtidigt passade världsfyran på att ge OS-golfen ytterligare en känga. McIlroy sa nämligen att han kommer att titta på OS, men inte se golfen.

– Jag kommer att se friidrottsgrenarna. Simhopp och simning. Ni vet, grenarna som är viktiga.

 

Rory McIlroy kommer att spela tillsammans med Bubba Watson och Hideki Matsuyama under torsdagen och fredagen.

Vad tycker ni, har Rory McIlroy ett ansvar för att få golfen att v��xa? Skriv i kommentarsfältet!

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

DeChambeau söker sig mot DP World Tour

Vill spela Irish Open på Trumps anläggning i höst.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

The Open-tempen, dag 3

Ska Burns äntligen skriva in sig i historieböckerna?

McIlroy kritisk mot DeChambeau: ”Det såg inte bra ut”

Världstvåan kritisk mot DeChambeau efter incidenten på det femte hålet.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.