Hoppa till innehåll

Reeds kross på Hawaii

Foto: Getty Patrick Reed vann tvekampen under första dagen mot Jordan Spieth med ett varv på åtta under par Han vann ifjol och fick en smakstart i år. Patrick Reed gick åtta under första ronden av Hyundai Tournament of Champions, tävlingen där fjolårets segrare på PGA-touren får vara med. – Det känns inte som att &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/blogg/reed-trivs-pa-hawaii/">Continued</a>

Martin Strömberg
Reeds kross på Hawaii
Foto: Getty Patrick Reed vann tvekampen under första dagen mot Jordan Spieth med ett varv på åtta under par

Han vann ifjol och fick en smakstart i år. Patrick Reed gick åtta under första ronden av Hyundai Tournament of Champions, tävlingen där fjolårets segrare på PGA-touren får vara med.

– Det känns inte som att vi haft något uppehåll. Jag är den där typen som får klåda i fingrarna om jag inte spelar på några dagar, sa Reed efteråt.

Reed spelade ihop med Jordan Spieth och duon fullkomligt körde över Plantation Course och tillsammans producerade bollen 13 birdies och en eagle. Reed fick sista ordet då han med en eagle på sista hålet knep åt sig ett slags ledning inför resterande 54 hål.

Spieth har haft en fullkomligt magisk form egentligen ända sedan förra våren men de senaste fyra tävlingarna har han raden 1-7-2-4 och han har inga planer på att sänka tempot.

– Ett så här kort uppehåll påverkar mig inte. Mitt spel kommer förhoppningsvis att vara detsamma framöver.

En svensk spelare finns med och han skötte sig fint första dagen.  David Lingmerth gick två under par efter en fin stretch mellan nian och tolvan då han gick fyra under.

Ställningen 

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Kompisen tog plats på bagen – utan att fråga

Kevin Kisner gjorde comeback på PGA Tour – med en fastighetsjurist som caddie.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Officiellt klar för historiska 100:e raka majorn

Adam Scott spelar sin 100:e raka major i U.S. Open – två svenskar är redan klara för start.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Åberg sexa inför slutronden

Fem slag bakom Fitzpatrick efter 68 slag på lördagen.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.