Hoppa till innehåll

Parnevik visar form

Vår femfaldiga PGA-segrare Jesper Parnevik inledde starkt vid veckans Champions Tour. Han delar elfteplats med 69 slag.

Martin Strömberg

PGA Champions Tour spelar den här veckan på Omni Tucson National i Arizona och Jesper Parnevik visade att formen finns där. Han rivstartade med birdie på fyra av de sju första hålen men en bogey bromsade upp ronden en smula på 18:e (Jespers nionde).

Nio raka snygga par på hemvägen innebar ändå en fin inledningsrond på 69 slag och statistiken ser klart godkänd ut. Parnevik träffade nästan 80 procent av greenerna och plockade också lite mot resten av fältet på green.

I ledningen efter första ronden finns den gamle profilen Woody Austin som gick sju under första dagen. Han är ett före Scott Verplank och Billy Andrade.

Ställningen

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Justin Thomas 13:e spelaren över 60 miljoner dollar

Har en bra bit upp till Tiger Woods i topp. Och här är svenskarna som har tjänat mest på PGA Tour. 

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Karlsson tvåa för sjätte gången

Här i Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Toursvepet – Jättekliv av Nyholm i Nebraska

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Lindh visar härlig form i Marocko

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Haeggman avancerar i majorn

Har tätkänning halvvägs in i Senior PGA Championship.