Hoppa till innehåll

Parnevik bättre än i fjol – trots tappet

Jesper Parnevik spelade på Champions Tour i helgen. Trots en lite svagare avslutningsrunda kom han på en bättre plats i år än vad han presterade i fjol i samma tävling.

Jesper Johansson

I helgen spelades Champions Tour-tävlingen Tuscon Conquistadores Classic och Jesper Parnevik fanns med i startfältet.

Inför den sista rundan låg svensken på en delad 28:e plats men med en avslutningsrunda på par slutade veteranen på en delad 34:e plats.

Trots tappet under den sista rundan gjorde Parnevik bättre ifrån sig i år jämfört med vad han gjorde under samma tävling i fjol.

Då slutade svensken på en delad 42-plats.

Jesper Parnevik har tidigare berättat att reality-showen Parneviks tagit en del tid av träningen. 

Jakten på den första segern fortsätter dock för svensken i Mississippi Gulf Resort Classic 1-3 april.

Gillade du artikeln? Missa inte att gilla Svensk Golf på Facebook!

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.

Stormen stoppade Svensson

Fick aldrig chansen sista dagen – tävlingen kortades till 54 hål.

Stenson trea i St. Louis – klättrar på rankingen

Blev passerad av vilt spurtande slovak på sluthålen.

Jättelyft av Svensson – klättrade 47 placeringar

Svensken levererade under andra ronden av Bermuda Championship.