Hoppa till innehåll

Norén nöjd – trots lång regeldiskussion

TROON, SKOTTLAND. Alex Norén avslutade öppningsronden med en birdie på sista hålet för 70 slag (-1) och var nöjd efteråt. Men innan dess hamnade han i ett långt regelsnack med domarna på Royal Troons berömda åttonde hål.

Oskar Åsgård
Norén nöjd – trots lång regeldiskussion

Den ljumma skotska morgonsolen sken när Alex Norén inledde The Open halv åtta lokal tid. Det var ingen vind att tala om och förutsättningarna för att göra birdies kunde inte vara bättre.

Noréns första birdie kom på fyran och följdes upp av ytterligare en på femman.

Royal Troons berömda korthål – det drygt hundra meter långa åttonde där Bubba Watson gjorde en trippelbogey efter bunkerbesök och där Rory McIlroy på inspelsvarvet behövde s-e-x slag för att ta sig ur högerbunkern – höll dock på att bli kostsamt för svensken.

– Jag slog fel klubba. Min caddie ville att jag skulle chippa en wedge, men jag ville slå 52-gradaren. Sen landar den tre, fyra meter kort om där jag ville, säger Norén.

Bollen rullade tillbaka ner i den främre bunkern, varifrån Norén slog upp den ganska kort in på green. Men precis när han skulle markera bollen var svensken tvungen att tillkalla domare.

– När jag håller på att markera bollen så rullar den. Det lutar typ så här, säger Norén och visar upp 10-15 graders lutning med händerna.

– De (domarna) undrar om jag satte ner myntet hårt och om det kan ha påverkat den. Det är ju frågor de måste ställa. Men jag tycker att med den lutningen och vinden så kommer ju inte mitt mynt att påverka bollen. Ofta ser man bollen wobbla lite och jag tyckte att den gjorde det men jag kan ju heller inte ta hur lång tid som helst på mig när det är min tur. Den fortsatte ju rulla igen och det kan ju inte vara mitt fel.

Domarna var överens med Norén – men det krävde ett längre snack.

– Jag tycker bara att de borde ta bort alla regler på green. Det tar ju tid, vi stod ju där och dividerade i 5-10 minuter över ingenting. Det är ju liksom ingen här ute som försöker fuska på greenerna här ute, i ruffen förstår jag det absolut men inte på green.

Till slut kunde Norén tvåputta för en bogey, men följde direkt upp med en birdie på nian för att vända på 34 slag, två under par.

Det skulle dock bli bättre än så. Åtminstone spelmässigt. För även om Norén, via en birdie på det sista hålet, gick ett över par på vägen tillbaka in mot klubbhuset var han klart tillfreds med hur spelet fungerade på den tuffare andrahalvan av Royal Troon.

– Ett över par på vägen in är nog bättre än två under ut, säger Norén och utvecklar sitt resonnemang.

– Det är två helt olika niohålare. Första nio är de lättaste vi spelar hela året och sista nio är förmodligen de svåraste. Jag är nöjd. Framförallt att jag fick till det på slutet. Första nio kan man slå ganska halvdana slag och komma undan med det och det kan man inte sista nio. Jag hittade ett sätt att slå bollen som jag inte gjorde första nio.

Särskilt järnslagen, som han själv menade behövde förbättras inför veckan för att han skulle ha en chans, fungerade bra på slutet vilket lovar gott inför fortsättningen. I skrivande stund är Norén fyra slag bakom ledaren i klubbhuset, amerikanen Patrick Reed.

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.