Hoppa till innehåll

Nobbar The Open för systerns bröllop?

Vinsten på PGA Tour gav en biljett till Royal Troon. Men det är oklart om det blir något British Open - majorn krockar med systerns bröllop.

CM Hellsten

Det blev Billy Hurley III som tog hem Quicken Loans National på Congressional.

Det var 34-åringens första seger på PGA Tour.

Triumfen gav 1 242 000 dollar och som en bonus fick Billy Hurley III även en plats i The Open Championship 14–17 juli.

Men nu rapporterar Golf Channel att amerikanen kanske inte kommer till start i majorn.

Turneringen krockar nämligen med Billys systers bröllop – Megan gifter sig på lördagen under The Open–veckan.

– Något säger mig att det blir svårt att sälja in… Vi måste försöka hitta en lösning. Mitt team säger att jag ska skicka en fin present och sedan åka. Men för att vara helt ärlig är det ingen självklarhet att jag spelar.

Billy Hurley III har spelat British Open en gång tidigare – 2014  blev det en delad 64:e plats på Royal Liverpool.

 

Kolla in listan över förra veckans fem bästa slag som toppas av Billy Hurley III. 

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.