Hoppa till innehåll

Lindbergs lyft på Rolex Rankings

Pernilla Lindberg blev bästa svenska i majorn. Det gav effekt på Rolex Rankings.

CM Hellsten

På söndagen avslutades säsongens första major – Ana Inspiration. Pernilla Lindberg inledde sista ronden med två birdies.

I det skedet var svenskan ett slag från ledningen men fyra bogeys under mittsektionen sänkte henne genom fältet och hon slutade delad 18:e.

Pernilla Lindberg blev bästa svenska på Mission Hills Country Club i Rancho Mirage, Kalifornien.

– Jag hade gärna velat spela bättre sista varvet men det finns så mycket positivt att ta med sig och det är så nära att bli bra fyra dagar nu, sa Lindberg till Svensk Golf efter tävlingen.

När Rolex Rankings uppdaterades efter majorn hade Bollnästjejen avancerat fem placeringar och är nu på plats 75.

Anna Nordqvist, som slutade delad 26:a i Ana Inspiration, är bästa svenska på världsrankingen med sin 16:e plats.

Svensktoppen ser ut så här:

Lindbergs lyft på Rolex Rankings

 

19-åriga Lydia Ko, som vann Ana Inspiration, blev yngst någonsin att nå två majors.

Nya zeeländskan toppar världsrankingen där topp–10 ser ut så här:

Lindbergs lyft på Rolex Rankings

 

Missade du årets första major? Här är ett sammandrag från söndagens spel – kolla in klippet: 

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.