Hoppa till innehåll

Lawrie hoppas operation ska ta honom tillbaka till toppen

Paul Lawrie hoppas att en fotoperation ska ge nytt liv till karriären, som 47-åring.

Jesper Johansson

1999 vann Paul Lawrie British Open och som högst vr han rankad 26:a i världen. Nu däremot, är han nere på en 424:e plats.

– Jag hatar den position jag är i. Jag gillar inte att inte vara en bra golfare, säger han till BBC Scotland.

– Jag har väntat med den här operationen i fyra, fem år nu och jag kommer att göra den nu i vinter.

Paul Lawrie förklarar att han har hälsporre och att han får ont i foten när han tränat en längre tid.

– Så fort jag slår 100 bollar, får jag fruktansvärt ont i foten och måste sluta träna. Det har gjort att mitt spel inte är i den bästa formen.

Förhoppningen är att han ska kunna göra operationen i vinter och därefter komma tillbaka starkare till nästa säsong, även fast det kommer vara kämpigt.

– Jag ska hänga i. Det kommer att bli några tuffa månader. Jag vill vara i toppen. Jag vill kunna utmana och det är några få saker som har stoppat mig den senaste tiden.

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.