Hoppa till innehåll

Fransoser dominerar i Kina

Han vann här för två år sedan. Nu är Alexander Levy på väg mot formen igen.

Martin Strömberg

Det är tre franska spelare bland de åtta främsta efter första dagen av Shenzhen International i Kina. 

Precis som på Valderrama förra veckakn leder Alexander Levy efter en bogeyfri 66:a. Då föll han tillbaks till en delad 14:e plats men han vill inte göra samma resa för andra veckan i rad.

– Jag spelade bra förra veckan men hade en dålig rond i vinden. Jag spelade bra idag igen och mitt spel känns helt klart på rätt väg, sa Levy efter ronden.

Levy vann på just den här banan 2014 då han sköt 62 slag sista ronden för seger i Volvo China OPen och sex veckor senare tog han sin andra och senaste seger i Portugal.

Sedan dess har fransmannens prestationer varit lite upp och ner.

Med sig i delad ledning har han 22-åriga sydkoranen Soomin Lee. Han gör sin blott sjätte ET-start och var  nära att vinna såväl i sin premiär i Hong Kong (d3) och i sin andra ET-tävling i Malaysia (d2). 

Lee har sedan dess förändrat sin uppställning och sitt grepp när det gäller puttningen och han är nöjd med utvecklingen på greenerna.

– Jag behövde en förändring och det kändes som att det var puttningen som gjorde att jag inte lyckades vinna tidigare i år, sa Lee efter sin 66:a.

För svensk del är Jens Fahrbring bäst på delad 17:e plats, fyra slag bakom tätduon.

Ställningen

 

Fransoser dominerar i Kina

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.