Hoppa till innehåll

David Lingmerth med i toppen

David Lingmerth var förste svensk att gå ut under torsdagen. Och efter den första rundan lär han se tillbaka på 18 väl genomförda hål. Delad tolva ligger svensken, med spelare kvar på banan.

Jesper Johansson
David Lingmerth med i toppen

David Lingmerth spelade stabilt under torsdagen och gick runt på 69 slag. I och med det är han på en delad tolfteplats.

Svensken började med fyra raka par, för att sedan göra tre birdies på raken. Efter 14 hål var han tre under par. Till slut gjorde han fem birdies och tre bogeys.

Läs mer under kvällen.

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.

Han har startat bäst av svenskarna i DP World Tour-kvalet

Jesper Sandborg fick en lysande start på andra steget av DP World Tour-kvalet. Totalt jagar 19 svenskar en plats i finalkvalet.

Så startade svenskarna tourfinalen på Mallorca

Christofer Blomstrand och Adam Wallin öppnade båda under par på Mallorca. Nu väntar tre viktiga ronder.