Hoppa till innehåll

Dantorp och Söderberg i segerstrid

Två svenskar jagar segern i turkiska Belek. Och Jens Dantorp satte sin femte hio.

Martin Strömberg

Två svenskar är med i den absoluta täten inför avslutningen av Turkish Airlines Challenge. 

Jens Dantorp tog sig dit via en 64:a tredje ronden som bland annat kryddades av en hole-in-one på Gloria GC:s 15:e hål.

Det var Dantorps femte totalt och andra i tävlingssammanhang.

– Helt otroligt. Jag såg den inte och fattade inte förrän funktionärerna lyfte armen nere vid green och det var två minuter efter slaget. Jag trodde att den var nära men inte att den gått i, sa Dantorp 

Dantorps kort innehöll sju birdies, en bogey, nio par och ett hio. De senaste två ronderna har han gått 15 under par och med sina 13 under totalt är han fyra bakom ledande fransmannen Clement Sordet.

På andraplats finns Sebastian Söderberg som fortsätter att rada upp fina scorer. på lördagen gick han fem under och är totalt 15 under efter tre varv.

Söderberg har redan en seger den här säsongen och leder CT:s order of merit.

Ställningen

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.