Hoppa till innehåll

Dantorp och Söderberg bäst av svenskarna

CHALLENGE TOUR. Svenskarna på Challenge Touren har stått för fina insatser och höga placeringar hela säsongen. Veckans tävling på Irland kan därför inte ses som en stor svenskframgång. Men Jens Dantorp och Sebastian Söderberg stod för fina insatser och blev bästa svenskar i tävlingen och slutade på 15:e plats, totalt åtta under par och åtta … <a href="https://www.svenskgolf.se/blogg/dantorp-och-soderberg-bast-av-svenskarna/">Continued</a>

Olof Åsgård

CHALLENGE TOUR. Svenskarna på Challenge Touren har stått för fina insatser och höga placeringar hela säsongen.

Veckans tävling på Irland kan därför inte ses som en stor svenskframgång. Men Jens Dantorp och Sebastian Söderberg stod för fina insatser och blev bästa svenskar i tävlingen och slutade på 15:e plats, totalt åtta under par och åtta slag bakom vinnaren Tom Murray som vann i särspel mot Nino Bertasio.

 

Svenskar i fältet:

D15. Jens Dantorp, –8

D15. Sebastian Söderberg, –8

D23. Steven Jeppesen, –6

D42. Jens Fahrbring, –2

D48. Joel Sjöholm, –1

D53. Fredrik Andersson Hed, +1

 

MC: Jocke Rask, Alexander Björk, Pontus Widegren,Jacob Glennemo, Björn Åkesson.

 

Resultat 

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.