Det är japanskt i toppen av Swinging Skirts LPGA Classic.
Haru Nomura gick andra ronden på 70 slag och med sina nio under par totalt har hon skaffat sig en treslagsledning inför helgens spel.
Hon jagas dock av ett duktigt koppel kapabla spelare med världsettan Lydia Ko bara fyra slag bakom.
– Idag var det väldigt mycket vind så jag försökte bara att ha tålamod och göra par. Jag fick i ett par bra puttar och är mycket nöjd, sa Nomura, som tog sin första seger på LPGA-touren tidigare i år i Australien.
På delad andraplats ligger nyazeeländska Minjin Lee samt sydkoreanskorna Na Yeon Choi och So Yeon Ryu.
Choi har kämpat sig tillbaks efter en ryggskada som höll henne borta från spel tre månader förra säsongen. Problemen blir värre i kyligt väder och det såg kallt och ruggigt ut när hon skulle starta andra dagen.
– Jag var lite ororlig då men det klarnade upp och blev bättre väder ju längre ronden gick.
Alla svenskor utom Anna Nordqvist missade kvalgränsen.
Nordqvist är delad 58:a efter ronder på 73-74 men det finns alla möjligheter att avancera i helgen på den tuffa Lake Merced.
Se sammandrag från andra ronden här