Hoppa till innehåll

Anna jagar sjätte segern

Delar ledningen på Bahamas

Martin Strömberg

Efter ännu en finfin dag på Bahamas tog sig Anna Nordqvist upp i delad ledning. Efter ronder på tre respektive fyra under par slog hon till med fem under tredje ronden och på tolv under totalt delar hon ledningen i Pure Silk med engelskan Charley Hull.

– Det känns spännande. Jag hade absolut noll förväntningar den här veckan. Det är ny säsong och man vet inte riktigt hur man står sig, sa svenskan efter ronden.

Nordqvist har hittills fem LPGA-segrar på meritlistan. Den senaste kom i slutet av maj ifjol då hon vann ShopRite Classic och det har nu hunnit gå nästan sju år sedan hon slog igenom med dunder och brak och vann LPGA-mästerskapet 2009.

– Jag har lagt ner mycket arbete i vinter men man vet ju aldrig riktigt när det betalar sig. Men jag är väldigt nöjde med hur jag slagit bollen hittills den här veckan, sa Nordqvist.

Det är tätt tätt bakom tätduon och tio spelare inom fyra slag har alla bra chans att vinna när sista ronden spelas på söndagen. Bland de mer rutinerade finns naturligtvis amerikanskan Stacy Lewis, ett slag efter på elva under och Paula Creamer fyra slag bakom.

– Mitt mål den här veckan var att ha segerchans på söndagen och nu är jag med däruppe. Oavsett om jag vinner eller inte så är jag nöjd med mitt spel just nu. Jag slår bollen bra och mitt wedgespel blir allt bättre, sa Lewis.

Pernilla Lindberg gick på par tredje dagen och är med sina två över par på delad 69:e plats inför avlsutningen.

Sydkoreanskan Ha Na Jang blev historisk som den första spelaren på LPGA-touren att göra hio på ett par fyra-hål – albatross – då hennes spoon vackert rullade mitt i hål på korta åttonde hålet. Se slaget i klippet nedanför.

Ställningen

”Lite ringrostigt”


"Det tar några rundor att komma igång"

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så formerar Anna Nordqvist laget – Stark och Grant i fredagens foursome

Nu är de första spelarparen i Solheim Cup presenterade. Så formerar Anna Nordqvist Europa i fredagens foursome.

Fem dramatiska Solheim Cup vi aldrig glömmer

Regelbråk, historiska vändningar och oförglömliga puttar. Här är fem Solheim Cup som hade allt.

TourTempen – Fel att tvivla på Åbergs vinnarinstinkt

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Toursvepet – Nordqvist avslutade snyggt

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.