Hoppa till innehåll

61:a av Parneviks

Bästboll på Champions Tour bäddar för låga scorer. Team Parnevik och Armour III klättrade bra efter en 61:a på lördagen.

Martin Strömberg

Den här veckan spelas Champions Tour i ett annorlunda och spännande format. Tvåmannalag spelar bästboll, dels på en par 3-bana, delas på Buffalo Ridge, en fullängdsbana.

Laget med Jesper Parnevik och Tommy Armour III spelade inget vidare första dagen då man ”bara” gick på par (54) på den korta banan, men under andra ronden rullade det på lite bättre. Det blev till slut 61 slag (-10) och ett rejält hopp i resultatlistan upp till en delad 13:e plats.

Sista ronden kommer att spelas på par 3-banan, Top of the Rocks, och tävlingen hyllas av flera av spelarna som ser formatet som ett skönt avbrott i den vanliga lunken av tävlingar som ser ungefär likadana ut.

– Det fungerar verkligen bra och det är ett kul initiativ, sa Tom Lehman, som tillsammans med Bernhard Langer tillhör favoriterna inför avslutningen.

Duon gick fyra under på lördagen och med sina 15 under totalt är man två slag bakom ledarduon Michael Allen och Woody Austin.

Ställning

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.