Hoppa till innehåll

Svinen förstör på Waxholm

Trots elstängsel och galler tar sig vildsvinen in på Waxholm Golf. Varje morgon ser banarbetarna nya skador på golfbanan.

Jesper Johansson

Under hösten har Waxholms Golfklubb haft rekordstora skador på grund av vildsvin. Nu vill golfbanan att grisarna ska skjutas av. Även kommunen vill se att åtgärder vidtas, enligt Mitt i Vaxholm.

Pelle Gripenberg är bananvsarig på Waxholm Golf och han har jobbat på golfbanor i nästan 20 år. Till tidningen säg han nu att höstens skador är de värsta han sett.
– De var här varje dag under flera veckor. Alla hålen är angripna, värst vid tolvan och den lilla 9-hålsbanan. Det är flera flockar som varit inne samtidigt, säger han.

Waxholm Golf är en del av GolfStar som nu fått lägga stora resurser under hösten för att laga och reparera efter vildsvinens mumsande. Enligt Gripenberg har kostnaden varit flera hundratusentals kronor. 900 arbetstimmar har lagts på att reparera golfbanan. Enligt Gripenberg går det att ganska enkelt reparera golfbanan där grisarna bökat efter mask och rötter för första gången. Men när de återkommer till samma ställe, ja då blir det nästan omöjligt att reparera utan att så gräs på nytt.

Golfklubben har lagt stora resurser för att göra så vildsvinen inte tar sig in. Elstängsel har kompletterats och en färist finns för att stoppa djuren. Men bevisligen tar sig vildsvinen in ändå. Aningen rullar de över föristens galler eller så springer de rakt igenom elstängslet med 15 000 volt.

Vaxholms kommun är medvetna om problemet på golfbanan men också den ökade förödelsen på andra håll i kommunen som har en gynnsam natur för svinen med gott om deras favoritföda: ekollon. Nu ska de inleda en diskussion med de lokala jaktlagen för att intensifiera jakten på vildsvinen.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren suzann pettersen
Golfresor

Norska ikonen vill maxa din vinterträning i Spanien

Vi träffar Suzann Pettersen på nya Alto Club Golf Academy

eric franzén och henrik stenson på Crowwood, en ny svensk golfbana utanför ängelholm
Golfresor

Se filmen: Crownwood Club med Henrik Stenson

Tredje avsnittet av Sveriges bästa banor

Golfresor

Mauritius– 180 år av drömgolf

De finns utspridda i olika hörn av världen. Golfdestinationerna som ger oss något utöver det vanliga och som skapats för att förverkliga våra resedrömmar av once in a lifetime-karaktär. Följ med oss till en sådan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.