Hoppa till innehåll

Sotogrande jubilerar med retroinspirerad tävling

Firar 60 år med att återskapa 1960-talsgolf på La Reserva.

Svensk Golf

Sex decennier har passerat sedan filipinsk-amerikanska affärsmannen Joseph McMicking började relisera sin vision om att etablera ett område vid Spaniens sydkust där exklusiva boendemöjligheter och förstklassig golf stod i fokus. Sotogrande har sedan dess utvecklats till en spansk golfmetropol där några av landets allra starkaste banor (Valderrama, La Reserva Club, Real Sotogrande Club) samlas.  Lägg till nyrenoverade Almenara Golf som är ett något prisvänligare alternativ, i direkt anslutning till femstjärniga resorten Sotogrande SO.

Inför sommaren offentliggörs nu planerna för det storslagna 60-årsfirande som ska iscensättas. Golfmässigt blir den stora fixpunkten en 1960-talsinspirerad retro-tävling på La Reserva där medlemmar från de fyra banorna drabbar samman i en tidsenlig inramning från den era då Sotogrande tog form. La Reserva är även värd för en kväll med utomhusbio- och konsert, som arrangeras i anslutning till klubbens beach club där den konstgjorda sandstranden kommer att fyllas med tusentals tända ljus.  

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren suzann pettersen
Golfresor

Norska ikonen vill maxa din vinterträning i Spanien

Vi träffar Suzann Pettersen på nya Alto Club Golf Academy

eric franzén och henrik stenson på Crowwood, en ny svensk golfbana utanför ängelholm
Golfresor

Se filmen: Crownwood Club med Henrik Stenson

Tredje avsnittet av Sveriges bästa banor

Golfresor

Mauritius– 180 år av drömgolf

De finns utspridda i olika hörn av världen. Golfdestinationerna som ger oss något utöver det vanliga och som skapats för att förverkliga våra resedrömmar av once in a lifetime-karaktär. Följ med oss till en sådan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.