Hoppa till innehåll

Här är Srixons nya ZXi-järn – mjukare och mer hållbara

Avancerade tillverkningsmetoder öppnar dörren för nya materialval.

Förutom drivers, fairwaywoods och hybrider lanserar Srixon nu fyra nya järnmodeller i ZXi-familjen:

  • ZXi7 – För skickliga spelare som vill ha en mycket mjuk känsla och stor kontroll.
    Loft J7/PW: 32°/46°
  • ZXi5 – För ett brett spektrum av spelare som vill ha mjuk känsla och kontroll men även viss hjälp med höjd och längd.
    Loft J7/PW: 31°/44°
  • ZXi4 – För spelare som söker maximalt stöd med höjd och längd. Ihåliga för högre bollhastighet.
    Loft J7/PW: 28,5°/43°
  • ZXiU – Hybridjärn designade för skickliga spelare som vill ha extra hjälp och förlåtande egenskaper i de långa järnen.
    Loft: 18°, 20°, 23°

i-FORGED-teknologi för mjukhet och hållbarhet

I utvecklingen av de smidda ZXi-järnen (ZXi7, ZXi5, ZXiU) har Srixon använt sin i-FORGED-teknologi i kombination med den patenterade Condensed Forging-tekniken. Denna process innebär att utvalda delar av klubbhuvudet förstärks för att höja prestandan. Det gör det möjligt att använda mjukare och mer följsamma material utan att kompromissa med hållbarheten.

Srixons tester visar att materialet i ZXi7 är 7 procent mjukare, medan materialet i träffytan på ZXiU och ZXi5 är 14 procent mjukare än föregångarna i ZX Mk II-serien.

– i-Forging-processen gav oss en unik möjlighet att välja de bästa stålen för varje ZXi-järn. Det förbättrar träffkänslan och den övergripande prestandan. För ZXi7 använde vi ett mjukare stål, S15C, som är det mjukaste stål vi någonsin använt i ett smitt Srixon-järn. Varje materialval är noggrant utvalt för att balansera och förstärka varje järn och ge spelare direkt feedback vid träffen, säger Joe Miller, produktchef på Srixon Europa.

För att ytterligare förbättra mjukheten genomgår varje ZXi-järn en noggrann och långsam värmebehandlingsprocess. Detta optimerar både styrka och temperatur för att ge Srixons mjukaste träffkänsla hittills.

Ytterligare funktioner och fördelar

  • Tour V.T. Sole: En V-formad sula som förbättrar markkontakten och ger renare träffar. För första gången någonsin finns Tour V.T. Sole även i ZXiU.
  • Progressive Grooves: Järn 3–7 har bredare skåror, medan järn 8–AW har djupare och tätare skåror för att säkerställa konsekvent spinn genom hela setet. Laserfräsning mellan varje spår ger bättre grepp och kontroll vid varje slag.
  • Komboset: Likt tidigare går det att kombinera seten (samt ihop med ZXiU).
    – Varje år ser vi fler spelare välja kombinationsset med våra järn. De mest populära kombinationerna är: ZXiU och ZXi7, som används mest av våra tourspelarare för att kombinera förlåtande långa järn med korta järn som erbjuder hög spelbarhet. ZXi5 och ZXi7, för spelare som vill ha kraftfull längd och spelbarhet. Samt ZXi4 och ZXi5, som kombinerar korta järn med cavityback med ihåliga långa järn för maximal förlåtelse, säger Joe Miller.

De nya ZXi-järnen finns tillgängliga i butik från och med 15 februari.

  • ZXi7, ZXi5 och ZXi4:
  • 12 999 kronor för sex järn med stålskaft.
  • 13 999 kronor för sex järn med grafitskaft.

Läs mer: Så ska Srixons nya driver ge fart på bollen

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se
Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Shot Scope H50, handhållen GPS
Utrustning

Handhållen GPS från Shot Scope

Kommer med AMOLED-touchskärm och över 42 000 banor.

J.Lindeberg, Vent 500, golfsneaker
Utrustning

Ny version av J.Lindebergs första golfsneaker

Uppdaterar Vent 500-linjen med nya färgval, texturer och ökad komfort

golfskor från märket footjoy
Utrustning

FootJoy uppdaterar Premiere Series – nu även i dammodell

FootJoy uppdaterar Premiere Series – för första gången även i en särskild dammodell.

Här är nya PING G Le4

PING presenterar G Le4 – lättspelade klubbor med fokus på längd och förlåtelse. 

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PING möter våren med två nya järnsläpp

Så blir de nya versionerna av distansjärnet i540 och superförlåtande G740.

Cobra lanserar två nya putterserier

Cobra Golf presenterar både högteknologiska 3DP Tour och nya MIM-putters med mjukare känsla.

Här är nya Wilson DYNAPWR Forged

Wilson presenterar DYNAPWR Forged med uppdaterad träffyta.

Så hittar du rätt golfklubbor

Rätt golfklubbor gör spelet enklare. Med custom fitting och smarta val undviker du dyra misstag.

Svensk Golf