Hoppa till innehåll

TV: Se åtta snygga albatrosser på touren

Det ser enkelt ut på TV. Men alla vi som spelar golf vet att en albatross är det svåraste man kan göra. Men här är åtta klipp på spelare som lyckats med bedriften.

De flesta av oss kommer aldrig att lyckas göra en albatross, alltså sätta bollen i hål på två slag på ett par 5-hål. Därför är det alltid lika imponerande när vi ser ett proffs eller någon annan göra det.

Senast att göra det var spanjoren Rafa Cabrera-Bello, som lyckades med bedriften på TPC Sawgrass 16:e hål under The Players Championship.

Men han är inte den enda som har lyckats.

Här är ytterligare åtta storfåglar – gjorda av proffsen:

8. Adam Scott på åttonde hålet under Lakes Australian Open 2011:

7. Graeme McDowell under Volvo Masters på Valderrama i Spanien 2007:

6. Jason Gore, från 250 meter på 18-hålet vid Torrey Pines South under den tredje omgången av Farmers Insurance Open 2016:

5. John Senden på andra hålet vid TPC Boston under Deutsche Bank Championship 2009: 

4. Bart Bryant på 18:e hålet under Allianz Championship 2015:

3. Louis Oosthuizen under andra hålet på Augusta National i finalvarvet av The Masters 2012:

2. Bob Gilder under 18:e hålet på Westchester Country Club 1982:

1. Sist men inte minst! En 17-åring vid namn Christopher Meyers gör på 18:e hålet en albatross på Pebble Beach för att vinna Nature Valley First Tee Open 2014:

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.