Hoppa till innehåll

TV: Bus med golfboll som exploderar

På det aktuella hålet handlar det om att slå längsta drive. Då används en boll som exploderar...

CM Hellsten

I senaste numret av tidningen King pryder Henrik Stenson omslaget. I den stora intervjun berätta majorvinnaren om sin förkärlek till practical jokes.
King ber Henrik Stenson berätta om ett lyckat bus:
– Jag bodde på samma hotell som ett par svenska kollegor för många år sedan. Vi bodde vägg i vägg utan att de visste om det. En kväll när det började skymma drog jag en hoodie över huvudet och klättrade över till deras balkong. Sedan slet jag upp balkongdörren och skrek: ”Give me the fucking money!” så högt jag bara kunde. De bokstavligt talat lyfte från sängen, blev skiträdda så klart. Det var kul. Tyckte jag i alla fall.

Stenson: ”Jag älskar practical jokes”

Under Chick-fil-A Peach Bowl Challenge utsattes Dabo Swinney för ett bus med en exploderande golfboll på det hål där det var längsta drive-tävling.
Dabo Swinney är till vardags coach i amerikansk fotboll för universitetslaget Clemson Tigers.

Så här såg hans drive ut…

TV: Är det här golfens farligaste trick?

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.