Hoppa till innehåll

Trump använde sin gulddriver värd 33 000 kronor

Donald Trump spelade golf tillsammans med Japans premiärminister. I bagen hade presidenten en förgylld driver som är värd 33 000 kronor.

CM Hellsten

Kort efter det amerikanska presidentvalet i höstas skickade Japans premiärminister Shinzo Abe en grattispresent till den passionerade golfaren Donald Trump – en gulddriver som kostar mer än 33 000 kronor.

 

När den japanske premiärministern Shinzo Abe kom till USA för ett möte med presidenten träffades parterna på en av Donald Trumps golfbanor – Mar-A-Lago Club i Florida.
Då använde förstås presidenten sin gyllene driver under ronden.

De två politikerna fick även sällskap av sydafrikanske majorvinnaren Ernie Els.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.