Hoppa till innehåll

Tre slag som alla måste behärska på golfbanan

I Klubbhuset bjuder ET-vinnaren Peter Hedblom på en golflektion. Se vad du absolut måste öva på i sommar.

CM Hellsten

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Tre hål – fem tappade slag

Åberg fyra slag bakom ledaren i Scottish Open efter 71 slag på lördagen.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mötet: Peter Hedblom

Magiska dagar på mäktiga banor. Peter Hedblom, proffset som blev expertkommentator om sin absoluta favorittävling – U.S. Open.

Golfskolan: Bemästra tre olika bunkerlägen

Golfskolans Marlene Hedblom går igenom tre olika lägen i bunkern.

Svensk Golf

Golfskolan: Så väljer du rätt slag runt greenen

Marlene Hedblom ger oss värdefulla tips om hur vi kan variera närspelsslagen.

Svensk Golf

Kinhult leder med tre slag i Sydafrika

Skaftöspelaren jagar andra segern i karriären på DP World Tour.