Hoppa till innehåll

Veckans LET-tävling ställs in – cyklon hotar tävlingen

Australian WPGA Championship kommer inte att genomföras.

Ladies European Tour-tävlingen Australian WPGA Championship, som skulle ha spelats på Sanctuary Cove G&CC i Gold Coast utanför Brisbane, var planerad att starta på torsdag – men nu ställs tävlingen in eftersom cyklonen Alfred, som är på väg, befaras bli väldigt kraftig. Beslutet togs efter noggrant samråd med myndigheter och arrangörer.

– Med tanke på de förväntade skyfallen, de kraftiga vindarna och risken för översvämningar är det tydligt att säkerheten för spelare, personal, åskådare och alla inblandade måste gå först, meddelar arrangörerna i ett uttalande.

Svenskorna Moa Folke, Lisa Pettersson, Kajsa Arwefjäll, Anna Magnusson, Michaela Finn och Ellinor Südow skulle ha spelat tävlingen. Alla anmälda spelare har nu uppmanats att lämna Gold Coast-området.

Eftersom de flesta europeiska spelarna även ska spela nästa veckas Australian Women’s Classic samt Ford Women’s NSW Open om två veckor, har WPGA Tour of Australasia tillsammans med PGA of Australia mobiliserat för att hitta boenden och träningsmöjligheter för spelarna. Tio anläggningar i delstaten New South Wales har därför öppnat sina dörrar för att ta emot dem.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan tpc sawgrass med ö-green
Tournytt

The Players-chefen om majorstatus: ”Uppfyller många kriterier”

Trots kritik vill PGA Tours flaggskeppstävling öppna för en diskussion om att bli en femte major.

golfspelaren alex noren på en illgrön golfbana
Tournytt

Framsteg för Norén – fortsatt trögt för Åberg

Så presterade svenskarna i första rundan av veckans signaturtävling på PGA Tour.

golfspelare med stora prischeckar på golfbana
Tournytt

Dags för ny säsong – därför är nationella touren viktig för svenska proffs

GolfStar Winter Series i Spanien markerar starten för en ny säsong på Cutter & Buck Tour.

Sagström tvåa inför slutronden i Irland

Sju slag bakom den suveräna engelska amatören.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson

Hills värd för LET-tävling nästa år

Hills Ladies Open ser ut att bli den enda proffstävlingen på högsta europeiska nivå i Sverige 2025.

Svensk Golf

Toursvepet – Leder PGA Tour-tävling på +26(!)

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Felix Månsson

Toursvepet: Fin svensk amatörseger i Tyskland

Följ de svenska spelarna runt om i världen i Toursvepet.